beschermd monument van tot heden
Havendam musoir met vuurtoren
definitieve beschermingsbesluiten: 10-06-1999 ID: 3435
De havendam, zogenaamd Musoir, met vuurtoren is beschermd als monument.
De havendam van 1904-05, gedeeltelijk zogenaamd Musoir, met vuurtoren is beschermd als monument omwille van het algemeen belang gevormd door de:
Als vroege materiƫle getuige van de toenmalige betonconstructietechnologie;
Als voorbeeld van het type zeehavendammen dat rond de eeuwwisseling wereldwijd werd geworpen.
in casu architectuurhistorische waarde:
Als een voor ons gewest uniek restant van een havendam uit 1904-05 geconstrueerd volgens een voor die tijd vooruitstrevende en delicate techniek met onder andere betonnen caissons (zinkbakken die met grote Titankranen ter plaatse werden gebracht);
Als havendam waar op 23 april 1918 de Britse kruiser 'Vindictive' hierbij geholpen door de 'Daffodil' onder vijandelijk vuur aanmeerde met de bedoeling de Duitse batterijen onschadelijk te maken tijdens de aanval van de Britse vloot op Zeebrugge- wat algemeen als een heldendaad werd beschouwd.
Je kan deze pagina citeren als: Inventaris Onroerend Erfgoed 2025: Havendam Musoir met vuurtoren [online], https://id.erfgoed.net/aanduidingsobjecten/14168 (geraadpleegd op ).
Beheerder fiche: Agentschap Onroerend Erfgoed
Heb je een vraag of opmerking over deze fiche? Meld het ons via het contactformulier.