Resultaten erfgoedobjecten

< Ga naar zoekformulier

Resultaten erfgoedobjecten

94 resultaten


ID: 135064 | Landschappelijk geheel

Vlassenbroekse polder en polder van Kastel, Mariekerke en Sint-Amands

Mariekerke (Bornem), Baasrode, Grembergen (Dendermonde), Moerzeke (Hamme), Sint-Amands (Puurs-Sint-Amands)
De polders van Vlassenbroek en Kastel bestaan uit alluviale gronden in een bochtig traject van de Schelde. De Roggeman is een historische Scheldegeul opgevuld met zandig en lemig materiaal. Het gebied ligt op de rand van een oostelijke uitloper van de Vlaamse Vallei met ten westen de stuifzandrug van Grembergen. Vanaf de 13de eeuw werden de broeken ingedijkt en omgezet in vruchtbaar weiland. Op de hoogste delen werden polders ingericht met smalle en langwerpige percelen en een slotennetwerk. Door gebrek aan onderhoud evolueerden de grienden op de schorren naar wilgenhakhoutbosjes. De hooilanden werden in veel gevallen opnieuw rietvelden. In Vlassenbroek en Sint-Amands is het oorspronkelijk karakter van de bebouwing nog vrij gaaf bewaard gebleven met de parochiekerken aan de Schelde, de kaaien en de vissershuisjes. Op de Schelde zijn nog enkele historische overzetten actief.


ID: 303110 | Varend element

Brabo 3 (1983)

Grembergen (Dendermonde)
De Brabo 3 is een touwsleper die in 1983 in Boom werd gebouwd.


ID: 48511 | Bouwkundig element

Hoeve

Denstraat 83 (Dendermonde)
Dieper gelegen hoeve met losse bestanddelen en voorliggende moestuin met notelaars, bereikbaar via smalle oprit aan de straat afgesloten door ijzeren hek tussen betonnen pijlers.


ID: 48512 | Bouwkundig element

Oorlogsmonument

Dokter Haekstraat (Dendermonde)
Oorlogsmonument, oorspronkelijk ingeplant op een pleintje ten westen van de parochiekerk, later verplaatst naar de rechterzijde van de Sint-Margrietkerk en opgericht in 1919 ter herdenking van gesneuvelde militairen en opgeëiste burgers tijdens de Eerste Wereldoorlog.


ID: 48515 | Bouwkundig element

Gemeentelijke jongensschool

Dokter Haekstraat (Dendermonde)
In binnenblok gelegen gebouwen aan verharde speelplaats. Schoolgebouwen volgens de literatuur opgetrokken circa 1842 door het gemeentebestuur van Grembergen, schuin achter de aloude herberg "de Croone".


ID: 48903 | Bouwkundig element

Parochiekerk Sint-Margriet

Dokter Haekstraat (Dendermonde)
Driebeukige noord–zuid georiënteerde kerk in neoclassicistische stijl, opgetrokken in baksteenmetselwerk in combinatie met kalkzandsteen voor plinten, pilasters, deur- en vensteromlijstingen en andere architecturale en decoratieve elementen. Het gebouw bestond oorspronkelijk slechts uit één beuk en twee zijkapellen en werd in 1710. Door de aangroei van de bevolking werd de kerk te klein zodat in 1846 de zijkapellen werden afgebroken en vervangen door de huidige zijbeuken. Tijdens deze werken werd ook de voorgevel vernieuwd.


ID: 48530 | Bouwkundig element

Burgerhuis

Dokter Haekstraat 112 (Dendermonde)
Modernistisch getint huis met reminiscenties aan de pakketbootstijl uit 1943, gebouwd in opdracht van Jan-Frans D'Hooghe, handelaar uit Grembergen als een volledige heropbouw van een huis uit 1930.


ID: 48516 | Bouwkundig element

Herberg de Croone

Dokter Haekstraat 15 (Dendermonde)
Herberg "de Croone" volgens de literatuur reeds vermeld in 1668, en wellicht geïnspireerd op de in 1561 genoteerde landsnaam "de Croone". Herberg in het derde kwart van de 18de eeuw vermeld als eigendom van Van Goethem.


ID: 48517 | Bouwkundig element

Dorpswoning

Dokter Haekstraat 17 (Dendermonde)
Volgens het kadasterarchief opgetrokken in 1920 door slachter Jozef Waegeman – Tas. Het betrof een volledige heropbouw van een ouder huis dat eigendom was van de brouwers Prosper, Octaaf, Josephina en Gabrielle de Waepenaert.


ID: 48518 | Bouwkundig element

Dorpswoning

Dokter Haekstraat 19 (Dendermonde)
Volgens het kadasterarchief aanvankelijk gebouwd in 1868 door Arthur M. L. Vandriessche, agent, die de woning in 1877 aan de achterzijde met een lage aanbouw vergrootte.