Resultaten erfgoedobjecten

< Ga naar zoekformulier

Resultaten erfgoedobjecten

19 resultaten


ID: 135043 | Landschappelijk geheel

Zammelsbroek en Trichelbroek

Geel (Geel), Eindhout, Varendonk, Veerle (Laakdal)
Dit gebied betreft een mooi gesloten valleilandschap, bepaald door de sterk meanderende loop van de Grote Nete in het noorden (Zammels Broek) en de Laak in het zuiden (Trichelbroek), met een landduin tussen beiden. De reliëf- en vochtgradiënt tussen de landduin en lager gelegen alluviale vlakten zorgt voor een gevarieerde vegetatie. De alluviale gronden langsheen de Grote Nete worden van oudsher gebruikt als graasland voor het vee en als hooiland in de zomer en zijn opgedeeld in langgerekte percelen. Het Trichelbroek wordt gekenmerkt door een kleinschalig agrarisch landschap rijk aan hagen en houtkanten. De aanwezigheid van een aantal oudere hoeves, waardevol klein bouwkundig erfgoed en talrijke kleine landschapselementen vervolledigen het landelijk karakter van dit gebied.


ID: 135068 | Landschappelijk geheel

Abdij en bos van Averbode en Gerhagen

Herselt (Herselt), Veerle (Laakdal), Averbode, Testelt, Zichem (Scherpenheuvel-Zichem), Tessenderlo (Tessenderlo-Ham)
De abdij van Averbode ligt op het grondgebied van drie provincies en op de overgang van het Hageland naar de Kempen. De omgeving wordt gekenmerkt door ijzerzandsteenheuvels, uitgestrekte bossen, heiderelicten en landduinen. De Norbertijnerabdij, gesticht in 1134, speelde een zeer belangrijke rol in de ontginning van de omgeving en begon al in de 18de eeuw met de omvorming van heide en loofbossen naar naaldbossen. De ommuurde abdijsite met haar gebouwen vormen een schilderachtig geheel in de bosrijke omgeving, die de laatste eeuwen weinig gewijzigd werd en wordt gekenmerkt door een straalvormig wegenpatroon dat de centrale abdij verbindt met omliggende dorpen, hoeven en kapellen. In Averbode heide werden de heide en tal van voormalige visvijvers hersteld.


ID: 41132 | Bouwkundig element

Burgerhuis met café

Diestse Baan 15 (Laakdal)
Alleenstaand dubbelhuis van drie traveeën en twee bouwlagen onder schilddak, in art deco uit het tweede kwart van de 20ste eeuw.


ID: 41133 | Bouwkundig element

Kasteel van de familie Zerezo de Tejada

Diestse Baan 62 (Laakdal)
Neoclassicistisch kasteel op rechthoekige plattegrond van acht traveeën en twee bouwlagen gebouwd in 1849-1850 met ronde eclectische toren uit 1860.


ID: 41131 | Bouwkundig element

Villa

Diestse Baan 8 (Laakdal)
In het centrum gelegen, alleenstaande villa met grote, beboomde voortuin, uit het tweede kwart van de 20ste eeuw.


ID: 41134 | Bouwkundig element

Hoeve

Eindhoutseweg 26 (Laakdal)
Gerenoveerde hoeve met losstaande bestanddelen van circa 1911.


ID: 41135 | Bouwkundig element

Kempische langsschuur

Herseltseweg 11 (Laakdal)
Schuur met bakstenen stoel en lemen wanden, uitgespaarde noordoostelijke hoek met houten beschieting en poort.


ID: 41136 | Bouwkundig element

Woonstalhuis

Hulstsestraat 11 (Laakdal)
Woonstalhuisje uit het derde kwart van de 19de eeuw, op kadaster geregistreerd in 1859; lagere stalling.


ID: 41137 | Bouwkundig element

Langgestrekte hoeve

Makelhoeve 13 (Laakdal)
Langgestrekte hoeve van acht traveeën onder zadeldak, uit het vierde kwart van de 19de eeuw.


ID: 41139 | Bouwkundig element

Landhuis Op Haanven

Oude Geelsebaan 33 (Laakdal)
Alleenstaand landhuis in beboomde tuin, uit het tweede kwart van de 20ste eeuw.