Gebeurtenis

Archeobotanisch onderzoek Kaboutermansstraat-Burenberg-Biehal

anthracologisch onderzoek, zaden- en vruchtenonderzoek, palynologisch onderzoek
ID
1085513
URI
https://id.erfgoed.net/gebeurtenissen/1085513

Beschrijving

Palynologische analyse

Spoor 18072 M37 L5: Uit de humeus gelaagde vulling van deze mestkuil zijn drie stalen bemonsterd. Alleen in het staal op een diepte van 27-29cm is er stuifmeel bewaard gebleven. Dit stuifmeel is slecht bewaard en in lage aantallen aanwezig. Het gaat om enkele stuifmeelkorrels van de schermbloemen- ,grassen- en composietenfamilie.
Spoor 16076 L4 L5: Uit deze mestkuil zijn twee stalen bemonsterd uit L4 en L5. Hier is geen stuifmeel in bewaard gebleven.
Spoor 20053 M70 L11: Uit deze waterput is een staal bemonsterd. Het staal is redelijk bewaard en de concentratie van stuifmeel is gemiddeld. Het staal bevat een variatie aan microfossielen. Stuifmeel van bomen is duidelijk aanwezig in de vorm van beuk en eik maar ook een minder typische boom zoals wegedoorn. Kruidachtige planten zijn voornamelijk afkomstig van kruiden die passen bij antropogene terreinen (varkensgras, alsem) maar ook planten die groeien in water of zeer natte omstandigheden zoals watergentiaan. Daarnaast zijn er sporen aanwezig van de moerasvaren en ascosporen van enkele (mest)schimmels.
Spoor 20067 M10 L2 L4: Uit deze waterput zijn twee stalen bemonsterd. Staal M10 L4 bevat geen stuifmeel. M100 L2 bevat wel stuifmeel dat redelijk bewaard is met een lage concentratie. Bomen en struiken zijn duidelijk aanwezig in de vorm van eik en beuk maar ook els en haagbeuk. Het enige cultuurgewas dat is aangetroffen is vlas. De kruidachtige planten passen voornamelijk bij antropogene terreinen.

Alleen staal M70 en M100 uit de waterputten zijn geschikt voor een verdere analyse. Na overleg met de projectleider is ervoor gekozen om slechts M70 Spoor 20053 verder te analyseren.

Macrorestenonderzoek

M38: Dit monster bevat matig tot goed bewaarde verkoolde macroresten. hieronder vallen graankorrels van verschillende soorten, namelijk tarwe, gerst, haver en rogge. Daarnaast zijn er ook enkele verkoolde kafresten (aarspilsfragmenten) van granen aangetroffen. Het monster bevat ook enkele verkoolde onkruiden zoals krul/ridderzuring en stinkende kamille. Dit monster kan informatie opleveren over de bestaanseconomie, het dieet en de landbouwpraktijken.
M53: Dit monster bevat matig tot goed bewaarde verkoolde macroresten. hieronder vallen graankorrels van in ieder geval tarwe, gerst en rogge. Daarnaast zijn er ook enkele verkoolde kafresten (aarspilsfragmenten) van granen aangetroffen. Het monster bevat ook enkele verkoolde onkruiden zoals bolderik en gewoon varkensgras. Dit monster kan informatie opleveren over de bestaanseconomie, het dieet en de landbouwpraktijken.
M56: M56 bevat zowel enkele matig verkoolde macroresten, als goed bewaarde onverkoolde macroresten. De verkoolde monsters bestaan uit graankorrels van gerst. De onverkoolde resten bevatten enkele cultuurgewassen, namelijk vijg en druif en van nature voorkomende eetbare planten zoals vlier en hop. Verder bevat het monster verschillende wilde planten en onkruiden. Dit monster kan inzicht geven in de lokale vegetatie rondom het spoor en op de nederzetting en de bestaanseconomie en het dieet van de bewoners.
M65: M65 bevat alleen slecht bewaarde houtskool en zal hierdoor geen bijdrage kunnen leveren aan het beantwoorden van de onderzoeksvragen.
M71: M71 bevat veel goed bewaarde onverkoolde macroresten. De onverkoolde macroresten bestaan uit enkele cultuurgewassen namelijk hennep en kers. Daarbij bevat het monster van nature voorkomende eetbare planten zoals braam en hazelnoten. Onkruiden en wilde planten zijn ook sterk vertegenwoordigd. Dit monster kan inzicht geven in de lokale vegetatie rondom het spoor en op de nederzetting en de bestaanseconomie en het dieet van de bewoners.
M101: M101 bevat veel goed bewaarde onverkoolde macroresten. De onverkoolde macroresten bestaan uit enkele cultuurgewassen namelijk hennep en vlas. Daarbij bevat het monster van nature voorkomende eetbare planten zoals braam en vlier. Onkruiden en wilde planten zijn ook sterk vertegenwoordigd. Dit monster kan inzicht geven in de lokale vegetatie rondom het spoor en op de nederzetting en de bestaanseconomie en het dieet van de bewoners.

M142: Dit monster bevat zowel verkoolde als onverkoolde macroresten. Alle macroresten zijn matig geconserveerd. De verkoolde resten bestaan uit graankorrels van in ieder geval haver en tarwe en verkoolde kafresten. Ook zijn er enkele verkoolde onkruiden aangetroffen. De onverkoolde resten bestaan uit van nature voorkomende eetbare planten namelijk vlier en braam. Dit monster kan informatie opleveren over de bestaanseconomie, het dieet en de landbouwpraktijken.
M51: Dit monster is gewaardeerd voor houtskoolanalyse (antracologie). Het monster bevat veel slecht tot matig bewaarde houtskool die beperkte informatie kan bieden van de houtsoort en samenstelling van het monster. Ook bevat het monster enkele macroresten.

Alle macrorestenmonsters behalve M65 zijn geschikt voor verdere analyse. Na overleg met de projectleider is besloten alleen M38, M53, M71 en M142 verder te analyseren.

Auteurs: den Boef, Lars; Reurings, Simone E.
Datum:
De tekst wordt ter beschikking gesteld door: Agentschap Onroerend Erfgoed (AOE)

Bronnen

Bron: Vander Cruyssen M. e.a. 2024: Eindverslag opgraving. Leuven, Kaboutermansstraat Burenberg, BAAC Vlaanderen Rapport 2740, Gent. Bijlage 20: Archeobotanisch onderzoek (pollen & macroresten) Leuven Kaboutermanstraat, BAAC Rapport: A-23.0147
Type: eindverslag (archeologieportaal)
Datum:


Relaties

Is deel van

Opgraving Kaboutermansstraat-Burenberg-Biehal

Kaboutermansstraat 2-22 (Leuven)

Bekijk gerelateerde erfgoedobjecten


Je kan deze pagina citeren als: Inventaris Onroerend Erfgoed 2025: Archeobotanisch onderzoek Kaboutermansstraat-Burenberg-Biehal [online], https://id.erfgoed.net/gebeurtenissen/1085513 (geraadpleegd op ).

Beheerder fiche: Agentschap Onroerend Erfgoed

Contact

Heb je een vraag of opmerking over deze fiche? Meld het ons via het contactformulier.