De firma De Ruytter & Orval was omstreeks 1894 gevestigd in de Rubenslaan te Brussel. Vanaf 1899 hield het bedrijf zetel in de Rogierlaan te Brussel. Het werd in de tweede helft van de 19de eeuw opgericht door Emile Orval en G. De Ruyter, die beiden als ingenieur bij de Société Cockerill werkzaam waren geweest. De hoofdactiviteit van het bedrijf bestond uit de bouw van moutasten, wat niet belette dat onder meer ook voor kerken verwarmingsinstallaties werden gebouwd. In het bijzonder Emile Orval was er in de late 19de eeuw en in de prille 20ste eeuw in geslaagd om de moutasten met twee eestvloeren in belangrijke mate te verbeteren. Dit leverde De Ruytter & Orval op de Wereldtentoonstelling van Brussel in 1897 dan ook een gouden medaille op. Door hun asten met een Perret-eestoven uit te rusten, zorgden Orval en De Ruytter bovendien voor een zeer economisch brandstofverbruik.
Door de firma De Ruytter & Orval werd naargelang de wens van de klant een moutast met één of twee eestvloeren en al dan niet voorzien van een Perret-oven geïnstalleerd in onder meer de brouwerij-mouterij Pêtre-Devos (circa 1896) in Oudenaarde, de brouwerij-mouterij Van Sieleghem (circa 1896) in Eernegem, de brouwerij-mouterij Maes (circa 1896) in Waarloos, de brouwerij- mouterij Bauters (circa 1899) in Gent, de brouwerij-mouterij Staessens (circa 1899) in Oostende, de Grande Brasserie des Trois Brochets (Meeussen) (circa 1899) in Antwerpen, de grootmouterij-brouwerij Le Renard (circa 1900) in Antwerpen, de brouwerij-mouterij Donck (circa 1901) in Antwerpen, de brouwerij-mouterij L’Alliance (circa 1901) in Brussel, de stokerij-mouterij Le Lion d’Or (circa 1906) in Aalst, de brouwerij-mouterij Wauters (circa 1896) in Kampenhout, de brouwerij-mouterij St.-Louis (Verlende) in Lo, de mouterij Vercruysse-Christiaens (circa 1899) in Brugge en een andere, niet nader benoemde mouterij in Brugge. In Wallonië werden onder meer de Malterie Auguste Lechien (Anderlues) en de Brasserie-Malterie Fernand Biernaux (Jumet) voorzien van een De Ruytter & Orval-ast. Vandaag zijn deze veelal gesloopt. Nog bewaard zijn bijvoorbeeld de De Ruytter & Orval-asten van de brouwerij-mouterij Pêtre-Devos in Oudenaarde en de brouwerij-mouterij Van Sieleghem in Eernegem.
Auteurs: Becuwe, Frank
Datum:
De tekst wordt ter beschikking gesteld door: Agentschap Onroerend Erfgoed (AOE)
Oostendesteenweg 251-261 (Ichtegem)
Voormalige brouwerijgebouwen, waarvan het complex fasegewijs tot stand is gekomen. Op primitief kadasterplan afgebeeld als grote site rondom volledig ombouwd middenplein met brouwerij van vier afzonderlijke "huizen".
Bergstraat 5, Remparden 1, 1A (Oudenaarde)
Aan de Bergstraat gelegen bakstenen gebouw van drie bouwlagen, gedateerd op gevelsteen 1940. Ten westen op binnenplaats, kantoorgebouwtje naar ontwerp van architect J. Vanderveken van 1936. Voormalige dienstgebouwen en mouttoren aan Remparden. Bakstenen industriegebouwen opgetrokken naar ontwerp van architect J. Vanderveken. De elektriciteitscabine met trapgevel ernaast werd opgericht in 1924.