Ten noordoosten van het bos, tegenover de plaats "Vet Zaat" De Romeinse weg van Gembloux naar Mechelen loopt door het gehucht Neerpoorten Gelegen bij de samenvloeiing van en tussen de Dijle en de Laan, in de buurt van de Romeinse weg Tourinnes-Elewijt.
In 1910 werd onderzoek gestart naar de overblijfselen van een ruraal gebouw, grotendeels opgebouwd uit hout en leem. Bij de opgraving werden dakpanfragmenten, een ronde hypocaustumtegel, baksteenstukken, maalstenen, terra sigillata, glas en een ronde emailfibula.een ronde emailfibula.
Op de bodem van een beker stond de naam van een pottenbakker vermeld: MARCIAN. O, geïdentificeerd als Marcianus van Lavoy, die actief was tijdens de regeerperiode van keizer Hadrianus (76-138). Daarnaast werd een munt gevonden, een middenbronzen van Crispina, daterend uit 164-187.
Auteurs: Cornelissen, Yasmine; Vander Ginst, Vanessa
Datum:
De tekst wordt ter beschikking gesteld door: Agentschap Onroerend Erfgoed (AOE)