In 1982-1983 vonden archeologische noodopgravingen plaats naar aanleiding van collectorwerken in de Kerkstraat en omgeving.
De Kerkgracht kon grotendeels gereconstrueerd worden met keermuren aan beide zijden, bestaande uit Balegemse zandsteen en gefundeerd op houten palen. De gracht varieerde in breedte van circa 2 tot 4,8 meter en had een diepte van ongeveer 4 meter, hoewel de precieze stratigrafie onduidelijk blijft.
Archeologisch zijn vier bruggen vastgesteld, waaronder de Logenbrug. Historische bronnen wijzen op minstens elf bruggen in de 16de eeuw. De exacte locaties en dateringen van deze bruggen zijn nog onduidelijk.
De vondsten omvatten aardewerk, keramisch bouwmateriaal, dierlijk bot, hout, metaal, glas en menselijke resten, voornamelijk uit de 13de tot 17de eeuw. De meeste vondsten zijn contextloos door het machinaal geroerde materiaal, met uitzondering van enkele nauwkeuriger gelokaliseerde objecten.
Auteurs: Heidbüchel, Natan
Datum:
De tekst wordt ter beschikking gesteld door: Raap België bvba
Beschrijving:
De gracht werd gestut door bakstenen muren, bekleed met Lediaanse zandsteen. Houten palen, verzwaard met een houten plank, fundeerden deze muren.
Eeuwenlang fungeerde de gracht als open riool, zeker in 1765 was er een riolerings- en /of overdekkingssysteem met een verhard wegdek.
De bouwaanzet van 4 bruggetjes werd gevonden.