waarneming

Geluwestraat fase 1

archeologisch element
ID
982560
URI
https://id.erfgoed.net/waarnemingen/982560

Beschrijving

Voorafgaand aan de herinrichting van het bufferbekken werd een landschappelijk booronderzoek uitgevoerd. Daaruit bleek dat in de laagst gelegen delen van de beekvalleien enkel alluviale afzettingen aanwezig waren. Op de hellingsflanken waren eolische zandleemafzettingen aanwezig, met hier en daar oppervlakkige bewaring van een B-horizont. In de zone met eolische sedimenten werden losse steentijdartefacten op het maaiveld gevonden. 

Er was bijgevolg een grote kans op steentijdartefactensites en sporensites op een diepte van 30 tot 55 cm. 

Aanvullende is een veldkartering gebeurd waarbij enkel lithische artefacten verzameld zijn. Er werden 54 relevante vondsten ingezameld: negen knollen, vier vorstafhakingen, zeven brokstukken, 15 fragmenten nietgemodificeerd debitagemateriaal, 14 werktuig(fragment)en, vier fragmenten van gepolijste bijlen en één geteste kern 

Het veelvuldig voorkomen van de fijnkorrelige donkergrijze vuursteenvariant in zowel onbewerkte knollen als afhakingen en werktuigen doet vermoeden dat lokale vuursteen gebruikt werd voor de vuursteenbewerking en werktuigproductie.

Auteurs: Lemay, Nancy
Datum:
De tekst wordt ter beschikking gesteld door: Agentschap Onroerend Erfgoed (AOE)

Lithisch materiaal

Datering: neolithicum, steentijd
Typologie: werktuigen
Materiaal: lithisch materiaal
Gebeurtenis:

Beschrijving:
Het niet-gemodificeerd debitagemateriaal bestaat uit 13 afslag(fragment)en, twee verfrissingsafhakingen en één geteste kern.
Acht werktuigen kunnen onderverdeeld worden in geretoucheerde afhakingen (afslagen, (micro)klingen en verfrissing), en er zijn twee schrabbers aanwezig: een proximaal fragment van een korte klingschrabber en één hoekschrabber met langs de linkerboord steile retouches en langs de rechterboord eerder schuine retouches.
Er zijn vier artefacten verzameld waarvan het subtype van de werktuigen moeilijk te achterhalen is. De retouches op deze werktuigen zijn eerder onverzorgd, met weinig regelmaat.
Over de types van de gepolijste bijlen kan vrij weinig gezegd worden: twee fragmenten zijn eerder klein, en enkel herkend door polijstsporen op één zijde. Ook op een groter fragment is de vorm van de bijl niet te herkennen. Een vierde fragment is waarschijnlijk de hiel van een gepolijste bijl.
Opvallend is de aanwezigheid van twee artefacten met (ventraal) afgeronde randen. Mogelijk zijn het paleolithische vondsten waarbij de afronding te wijten is aan de lange aanwezigheid in de bodem. Of het zijn pseudo-werktuigen, waarbij de retouches en afronding door natuurlijke processen en/of landbouwactiviteiten ontstaan zijn.


Je kan deze pagina citeren als: Inventaris Onroerend Erfgoed 2025: Geluwestraat fase 1 [online], https://id.erfgoed.net/waarnemingen/982560 (geraadpleegd op ).

Beheerder fiche: Agentschap Onroerend Erfgoed

Contact

Heb je een vraag of opmerking over deze fiche? Meld het ons via het contactformulier.