Archeologisch onderzoek in het kader van een restauratie met ingrepen in de bodem binnen en buiten de woningen van het Begijnhof, dat erkend is als Unesco Werelderfgoed.
Bij de archeologische opgraving in de huizen ten westen van de Symforosastraat (nrs. 12, 10, 8, 6, 4 en 2) werden gelijkenissen in de opbouwen ontwikkeling vastgesteld. Aan de straatzijde zijn deze huizen opgebouwd met een centrale gang met aan beide kanten een kamer. Ten westen van de huizen 12, 10, 8, 6 en 2 werd een wellicht bijhorende neerkamer opgegraven. Naderhand werd nog achter en naast deze huizen/de neerkamers gefaseerd bijgebouwd.
In de kamers aan de straatzijde werd telkens een gefaseerd opgebouwde haard aangetroffen; in de meeste gevallen gaat het om drie te onderscheiden bouwfases, waarvan de oudste samenvalt met de bouw van de huizen.
De archeologische opgraving in de huizen ten oosten van de Symforosastraat (nrs. 1 en 9) leverden veel minder resten op. Wel werd in beide huizen eveneens een fasering in de aangetroffen haarden vastgesteld. Huis nr. 1 zou uit de 18de eeuw dateren en is hiermee recenter dan de overige onderzochte 17de-eeuwse huizen.
De vondsten omvatten hoofdzakelijk ceramiek. In totaal werden 1150 scherven gevonden, waarvan 881 scherven in rood aardewerk, 121 scherven in steengoed en 9 in protosteengoed, 79 in grijs aardewerk, 46 scherven in tinglazuur aardewerk (majolica/faience) en 14 in industrieel wit. Tevens werd, voornamelijk gefragmenteerd, dierlijk botmateriaal gevonden en in beperkte mate bouwmateriaal, metaal en glas, naast één pijpketel in pijpaarde, een pijpensteeltje en twee objecten in bewerkt bot. Veruit de meeste vondsten werden aangetroffen bij het uitgraven van de verschillende ruimtes tot op het eerste vlak op 40 cm onder vloerniveau en werden als aanlegvondst per ruimte in de diverse huizen ingezameld.Op basis hiervan én op basis van de aard van de vondsten - met een ruime datering in de 16de-17de tot 18de eeuw - kunnen ze veelal niet gebruikt worden voor een nauwe datering van de aangetroffen muren en structuren.
Datum:
De tekst wordt ter beschikking gesteld door: Studiebureau Archeologie
Beschrijving:
Vrijwel alle huizen van de Symforosastraat zelf dateren uit de 17de eeuw. Enkel het onderzochte huisnummer 1 dateert uit de 18de eeuw.